ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek!

0
20
Wordpress Botu

ABD nükleer deposu, dünyadaki 100 süper bilgisayardan daha güçlü olan 600 milyon dolarlıkEl Capitan” adlı bir süper bilgisayar tarafından yönetilecek. El Capitan, Amerikalı süper bilgisayar üreticisi Cray tarafından üretilecek.

Bilim insanları ve mühendisler, nükleer stokla ilgili kritik sorulara daha hızlı ve doğru cevaplar alacak. Lawrance Livermore National laboratuvar direktörü Bill Goldstein açıklamasında, El Capitan‘ın işlerinden birinin, araştırmacıların nükleer test verilerine sahip olmadığı nükleer başlıkların, nasıl eskidiklerine dair üç boyutlu simülasyonlarını modellemek olacağını belirtti.

ABD nükleer deposu El Capitan tarafından yönetilecek!

ABD Enerji Sekreteri Rick Perry, El Capitan’ın modelleme, simülasyon ve yapay zeka konusundaki gelişmiş gücünün, ABD’nin enerji ve ulusal güvenlik konusundaki rekabet gücünü arttırmaya, gelecek nesiller için daha iyi çözümler geliştirmeye yardımcı olacağını belirtiyor.

El Capitan “exascale” sınıfı bir bilgisayar olup, saniyede bir kentilyon hesaplama gücüne sahip. Kentilyon’un 18 basamaklı bir sayı olduğunu belirtmeliyiz. El Capitan, saniyede 1.5 Kentilyon‘a kadar işlem yapabilir ve bu da 1.5 ExaHertz saat çalışma hızı anlamına geliyor.

Günümüzde üst seviye bir masaüstü bilgisayarı saniyede 5 milyar işlem gücüne sahip bu da 5 GHz saat hızına denk geliyor. El Capitan, üçüncü sınıf bir süper bilgisayar olacak ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nın “Aurora“, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarının “Frontier” sistemlerine katılacak. Her üç süper bilgisayarda Cray tarafından yapıldı. El Capitan’ın 2023‘de teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.