20 Yıl Sonra Bulunan Nokia 3310 Haberi Tamamen Sahte

0
204
Wordpress Botu

Geçtiğimiz günlerde “Chesterbungle” isimli bir haber sitesinde bir haber paylaşıldı ve bir anda internet ortamında viral haline geldi. Haber 20 yıl sonra bulunan ve bataryası hâlâ %70 seviyesinde olan bir Nokia 3310’u konu alıyordu. Çok fazla kişi bunun doğru olup olmadığını tartıştı. Ama kesin olan bir şey var ki bu haber gerçek değil.

Haber tamamen uydurulmuş

Dünyada hiçbir batarya 20 yıl şarj olmadan dayanabilecek kapasiteye sahip değildir. Ayrıca, “Chesterbungle” adlı haber sitesi aslında hiciv içerikler yayınlamaktadır. Web sitesi, her anlamda gerçeğe meydan okuyan saçma başlıklar ve hikayeler içeren makaleler yayınlamakta. Bu haber de sitenin çizgisine uygun bir şekilde uydurulmuş bir haber.

Haber siteleri, haberi gerçek sandılar

Ancak, bazı haber siteleri 20 yıl sonra bulunan Nokia 3310’un %70 bataryası olduğuna inandılar ve bunu bir haber haline getirip yaydılar. Bu asparagas haberi ciddiye alıp yayınlayan haber siteleri ise, gazetecilik standartları konusunda sınıfta kalmış gibi görünüyorlar. Özellikle Hindistan medyasında çokça yayınlanan haber, hiçbir düzeltme yapılmadan onlarca haber sitesinde yayınlandı. Haberlerden çok tıklamalara önem veren bu web siteleri, kaynağın güvenilir olup olmadığını kontrol etmeyecek kadar viral içeriklere odaklanmış durumda. Chesterbungle, haberde o kadar abartıya kaçmıştı ki, telefonun bataryasının tüm şehri aydınlatabileceği bile yazıyordu. Ancak Nokia 3310’un bataryası sadece 1000 mAh.

Kullanılmayan bataryalar bozuluyor

Pilin bozulması gerçek bir olgudur. Herhangi bir telefon kapalı olsa bile zamanla elektrik yükünü kaybeder. Bunun nedeni, kapatıldığında bile, telefondaki hücresel yonga setinin çalışmaya devam etmesi ve bazen telefonun isteklerine yanıt vermeye çalışmasıdır. Bu nedenle 20 yıl sonra yüzde yetmiş batarya doluluk oranıyla bir telefonun bulunmasının imkanı yok.

Kaynak: Webtekno

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.