6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak

0
104
Wordpress Botu

Son birkaç yıldır 5G üzerine önemli yatırımlar yapılıyor. Genel kanı 2019’da dünyanın pek çok ülkesinde 5G’nin yaygın bir şekilde kullanılacağı yönündeydi. Fakat bu gerçekleşmedi. 2020’ye girmiş olmamıza karşın 5G’nin kullanım alanı hayli sınırlı.

İlginç olan şudur ki dünya 5G’ye bile tam olarak hazırlanmamışken, şimdiden 6G üzerine ilk detaylar ortaya çıkmaya başladı. Asıl etkileyici unsur ise 6G 5G’den 8000 kat hızlı olacak iddiası. Bu iddianın sahibi ise hücresel veri iletiminde dünyanın önde gelen ülkesi Çin.

Çin 6G için kolları sıvadı

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Çin hücresel veri iletimi tarafında dünyanın en iyisi diyebiliriz. Hatta Trump hükümetinin Huawei üzerine oynamasının sebebi de Çinli üreticinin 5G tarafındaki baskın tutumu olarak gösterilmişti. Huawei bugün aralarında İngiltere ve Rusya gibi önemli ülkelerin de bulunduğu 5G alt yapısı ile meşgul. Bu teknoloji de pek çok ismin birkaç sene ilerisinde olan Çinli şirket, dünya genelinde bir müşteri ağına sahip.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da Huawei gibi hücresel veri iletiminde çalışmalar yapan şirketlerin arkasında duruyor. Bakanlıktan yapılan son açıklamada 6G ile ilgili ilk çalışmaların başladığı ve bu hizmetin potansiyeli üzerine taslaklar hazırlandığı belirtildi.

Çinli yetkililere göre 6G, 5G’den 8000 kat daha hızlı olacak ve saniyede 1000 GB veri indirmek mümkün olacak.

Elbette bunlar şimdilik varsayımdan ibaret. Henüz 5G bile tam anlamıyla kullanılamazken, mobil veri ile saniyede 1000 GB’lık veri indirmek şimdilik hayal gibi görünüyor.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.