Apple iPhone yüzünden rezil oldu! Kimse güvenmez artık!

0
18
Wordpress Botu

Cupertinolu teknoloji devi Apple, iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte Takip Etme özelliğini kullanıma sunmuştu. Takip Etme özelliği sayesinde uygulamalar kullanıcıların alışkanlıklarını analiz edip veri toplayamıyordu. Android’de asla olmayacak olan üst düzey güvenliği sunan Apple, bu özelliği ile rezil rüsva oldu.

iOS 14.5.1 güncellemesi de Takip Etme sorununu düzeltmedi!

iOS 14.5’i yükleyen kullanıcıların büyük bir bölümü Takip Etme seçeneğinin pasif olduğundan şikayet etmeye başladı. Apple bu şikayetleri 1 hafta gibi kısa bir sürede değerlendirdi ve karşımıza iOS 14.5.1 güncellemesi ile çıktı.

Güncelleme detaylarında “Ayarlar’da Uygulamaların Takip İzni İstemesine İzin Verin’i etkisizleştirmiş olan kullanıcıların bu ayarı yeniden etkinleştirdikten sonra uygulamalardan uyarı almamasına neden olan, Uygulama Takibi Şeffaflığı ile ilgili bir sorunu düzeltildi.” ifadesi yer alıyordu. Ancak güncellemeyi yükleyen iPhone sahipleri sorunun düzelmediğini belirtti.

iPhone 11 cihazımıza yüklediğimiz iOS 14.5 ve iOS 14.5.1 güncellemelerinde Takip Etme özelliği bizde de çalışmıyor. iCloud hesabından çıkış yapıp tekrar giriş yaptık. iPhone’un bölgesini değiştirdik ve cihazı kapatıp açtık ancak sorun yine devam etti.

Reddit’teki kullanıcılar da bu sorunun güncelleme ile yine çözülmediğini belirtiyor. Muhtemelen Apple, 1 hafta sonra iOS 14.5.2 güncellemesini yayınlayarak sorunu kökten çözecek.

Apple tarihinde hiç böyle bir olay yaşanmamıştı. Apple sorunu çözdük diyorsa o sorun gerçekten de çözülmüştür. Bu sefer neden böyle oldu kimse anlamadı diyebiliriz.

Eğer bu özelliğin sizde çalışıp çalışmadığını merak ediyorsanız; Ayarlar>Gizlilik>Takip Etme bölümüne bakabilirsiniz. Eğer seçenekler pasif görünüyor ve aktifleştirmiyorsanız sizde de bu özellik çalışmıyor demektir. Takip etme özelliğini aktifleştirmenin şimdilik bir yolu yok. Apple’dan güncelleme beklememiz gerekiyor.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.