Apple, Otonom Araç Takımına Daha Fazla Sürücü Ekledi

0
130
Wordpress Botu

Otonom araçlar, geleceğimiz için önemli bir hâl almaya başladı. Birçok firma, otonom araçlar üzerindeki çalışmalarını artırıyor. Apple da bu alana adım attığından beri otonom araçlar üzerindeki çalışmalarını her geçen gün yoğunlaştırmaya devam ediyor.

Apple’ın an itibariyle Kaliforniya sokaklarında 69 adet otonom aracı geziniyor. Bu filonun arkasında ise 110 adet sürücü bulunuyordu. Yayınlanan yeni raporlara göre Apple, bu filonun arkasına 33 tane daha sürücü ekleyerek, sürücü sayısını 143’e çıkardı. Otonom araç endüstrisine adımını atan Waymo’nun filosunda 135 aracı ve 321 sürücüsü varken GM’in filosunda ise tamı tamına 258 araç ve 760 adet sürücü bulunuyor.

2014 yılında başlayan çalışmalar, giderek hızlandı ve bugünkü hâlini aldı:

Apple’ın otonom sürüş pazarına Project Titan adı ile gireceği iddiaları 2014 yılına dayanıyordu. O zamandan bugünlere kadar Project Titan’ın ne yöne gideceği ise bilinmiyordu ancak Apple’ın bu alana yatırım yapmaya devam ettiğini çok net bir biçimde görebiliyoruz.

Bu yatırımlardan biri de Haziran ayında otonom sürüş girişim şirketi Drive.ai’ı satın almalarıydı. Apple, bu yılın başlarında otonom araç projesinden 200 adet çalışanını işten çıkarmıştı, sebebini de yeniden yapılanma olarak belirtmişti ancak şirket bu adımdan sonra üst düzey işçi işe alarak yatırımlarına devam etmişti.

Kaynak: Webtekno

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.