Burger King’den e-atık konusunda bilinçlendirme etkinliği

0
184
Wordpress Botu

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliğiyle Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle ücretsiz olarak düzenlenen atölye, büyük ilgi gördü.

Burger King’den e-atık konusunda bilinçlendirme çalışması

Türkiye’nin en yaygın burger restoran zinciri Burger King, çevreye karşı sorumlu yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştirdiği aktivitelere bir yenisini daha ekledi. E-atık konusuna dikkat çekmeyi amaçlayan Burger King, TÜBİSAD iş birliğiyle Erhan-Didem Kurdoğlu’nun kızları Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle TÜBİSAD’ın E-Atık’lar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturduğu atölyelerden biri olan “E-Atıklardan Mozaik Atölyesi” etkinliğini düzenledi. E-Atık Farkındalık TÜBİSAD etkinliklerini başka illerde de gerçekleştirerek daha geniş kitleye erişmeyi, toplumsal fayda sağlamak üzere hareket etmeyi amaçlayan Dila Kurdoğlu, bu ilk atölyeye Caddebostan Burger King® restoranında E-Atık bilgilendirmesi yaparak eşlik etti. Saat 12.00 itibarıyla başlayacak atölye, saat 15.00’e kadar 3 seans halinde gerçekleşti. TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi’mola eğitmenlerinin eşlik ettiği etkinlikte, yuvarlak şekilli plakalara eski CD parçaları gibi e-atık malzemeler yapıştırıp boyanarak, dekoratif objeler oluşturuldu. Katılımcılar böylece hem yaratıcılıklarını geliştirmiş hem de e-atık konusunda da bilgi edinmiş oldu.

E-atık alanında özellikle çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratıp, bu konuda bilinçli bireyler yetiştirmek büyük önem taşıyor. Günümüzde elektronik cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla e-atık miktarı da sürekli olarak artış gösteriyor. TÜBİSAD verilerine göre Türkiye’de evsel kaynaklı yıllık e-atık miktarı yaklaşık 100 bin ton civarında seyrediyor. Genellikle çöpe atılan ya da evde saklanan e-atıkları ekonomiye kazandırarak çevreye ve ekonomiye katkı sağlamak mümkün olabiliyor. Yine TÜBİSAD verilerine göre evlerde atık haline gelmiş ve evlerde en çok yer işgal eden E-Atıklar; tabletler, cep telefonları, aydınlatma ekipmanları, fotoğraf makineleri, yazıcılar ve kablolar (şarj kabloları, kulaklıklar vb.) olarak tespit edildi. Etkinlik süresi boyunca tüm vatandaşlar evlerinde bulunan E-Atıklarını, Burger King önündeki E-Atık toplama aracına teslim ederek geri dönüşüme kazandırdılar.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.