En Kolay VPN Çözümü: Opera’nın Dahili VPN’i Nasıl Kullanılır?

0
33
Wordpress Botu

Eğer bilgisayarınızda kullanmak için bir VPN arıyorsanız ve bu VPN’i sadece sörf yapmak için kullanacaksanız, karmaşık ve çok da stabil çalışmayan VPN uzantıları / uygulamaları arasında kaybolmak ya da bir VPN hizmetine para ödemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, tarayıcı olarak Opera’yı kurmanız yeterli.

Evet, Opera hem PC’de, hem de Android’de dahili bir VPN sunuyor. Üstelik bu özellikten faydalanmak için karmaşık ayarlarla uğraşmanız gerekmiyor. Şimdi gelin, Opera’nın dahili VPN’ini, PC’mizde nasıl kullanabileceğimize göz atalım.

Opera VPN Nasıl Açılır?

Ayarlar sayfasında VPN bölümünün altında, 2 farklı seçenek daha bulunuyor. Bunlardan ilki “Varsayılan arama motorları için VPN’i baypas edin” seçeneği. Bu seçeneği açarsanız, VPN açık da olsa, arama yaparken baypas edilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, sık sık karşınıza çıkacak “Ben robot değilim” sorgularından da kurtulabilirsiniz.

İkinci seçenek ise “Tarayıcıyı başlatırken VPN’e bağlan” seçeneği. Bu seçenek açılırsa, Opera’yı her açtığınızda VPN’in de çalışmasını sağlamak mümkün. VPN’i manuel olarak açmak istiyorsanız, bu seçeneği kapatın.

Opera VPN Nasıl Kullanılır?

Yine aynı menüdeki “VPN’e bağlan” seçeneği ile, VPN özelliğini anlık olarak açıp kapatabilirsiniz.

Opera VPN’in Dezavantajı

Gördüğünüz gibi, Opera’nın dahili VPN özelliğini kullanmak son derece kolay. Ama bir de dezavantajı var; bu VPN sadece Opera üzerinde çalışıyor. Yani farklı bir tarayıcı kullanırken ya da bir uygulama için VPN kullanmak istediğinizde, Opera işinize yaramayacaktır.

Kaynak: Chip

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.