Google Dökümanlar Sonunda Kelime Sayacına Kavuşuyor

0
136
Wordpress Botu

Dünyanın muhtemelen en popüler metin programı olan Word’de yıllardır ekranın sağ alt köşesinde kaç kelime yazdığımızı gösteren sevimli bir kutucuk bulunur. Bu kutucuğun bir benzerini Apple’ın Sayfalar ve LibreOffice’in açık kaynak kodlu Writer uygulamasında da görmüştük. Kelime sayaçlarının tarihini göz önüne aldığımızda Google Dokümanlar’ın bu zamana kadar bu özelliği eklememiş olması oldukça şaşırtıcı. 

Pazar günü yayınlanan bir blog gönderisine göre Google, kelime işlemciye kalıcı ve dinamik bir kelime sayacı ekleyecek. Bu durum pek çok kullanıcıyı memnun edecektir.

Kelime sayacı, özellikle belli bir kelime sınırının altında ya da üstünde yazması gereken kişiler için oldukça önemli. Haliyle bu aracın eksikliği büyük dikkat çekiyordu. Yeni G Suite ile birlikte şanslı bir azınlık, Araçlar> Kelime sayısı> Kelime sayısını göster yolunu izleyerek ekranda daima kelime sayısını görebilecekler. Güncelleme daha sonra diğer kullanıcılara da yayılacak.

Bu sözcük sayısı kutusuna tıkladığınızda açılan menüde sayfa sayısını, boşluklu ve boşluksuz karakter sayısını görebileceksiniz. Belli bir kısmı seçerek o kısımda kelime sayacına basmanız halinde ise sadece seçili kısmın bilgilerini elde etmeniz mümkün olacak. 

Güncellemenin bütün kullanıcılara ulaşması 23 Eylül’de

Güncelleme şimdilik ilk yayınlar için seçilen hesaplarda gösterilecek. Daha sonra da bu özellik, 23 Eylül güncellemesi ile diğer kullanıcılara da açılacak. Google, tüm kullanıcıların bu özelliğe erişiminin ise 15 günü bulabileceğini söylüyor. 

Google Dokümanları çok kullanan kişiler şimdiye kadar bu işlem için üçüncü parti uygulamalar kullanıyordu. Yine de hizmetin kendisinde böyle bir özellik olması çok daha takdir görüyor. 

Google bu hizmetini geliştirmek için uzun süredir çalışmalar yapıyor. Şirket, daha önce Grammar Suggestions adlı yapay zeka sistemini satın almıştı. Bu yapay zeka yapılan yazım ve dilbilgisi hatalarını görerek çözüm önerisi sunuyor. Bu hizmet G Suite’in her seviyeden kullanıcısına açık. 

Kaynak: Webtekno

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.