Google’dan Android kullanıcılarına: “İndirmeyin!”

0
256
Wordpress Botu

Yaklaşık 1 hafta önce piyasaya sürülen Android için Google Chrome 79, ne yazık ki arzu edilen performansı gösteremiyor. Arama motoru devinin aldığı karar, kullanıcıların güvenliğini doğrudan etkiliyor.

Android için Google Chrome 79 güvenli değil mi?

Chrome serisinin yeni üyesi, sahip olduğu gelişmiş güvenlik özellikleri ile kullanıcıları büyülemeyi başarmıştı. Adeta bir şifre yöneticisi gibi çalışan bu uygulama, veri ihlali olaylarında kullanılan bir şifreye sahip olan kişileri uyarıyor.

Çevrim içi gizliliğe de odaklanan Chrome 79, WebView altyapısının neden olduğu bir sorun ile karşı karşıya. Bir internet sitesine girmek isteyen kişilere yardımcı olan bu altyapı, kendisini kullanan bazı uygulamaların verilerini sildi.

Hem geliştiricileri hem de diğer kullanıcıları etkileyen bu hata, kendisini WebView teknolojisini kullanan oyunlarda ve uygulamalarda gösterdi. İnternet verilerinin depolandığı yeri de değiştiren ilgili sürüm, hayal kırıklığı yaşattı.

Uygulamaların depolama konusunda sıkça başvurduğu WebSQL ve localStorage, maalesef söz konusu tarayıcıda düzgün çalışmıyor. Bu sebepten ötürü silinen yerel verilere ulaşmanın hiçbir yolu yok.

Chrome 79’u yükleyen bir akıllı telefon, bünyesinde barındırdığı VebView tabanlı internet uygulamalarında yer alan bütün bilgileri siliyor. Kağıt üzerinde eksiksiz bir şekilde aktarılan veriler, geçiş işleminden sonra ortadan kayboluyor.

Silme işleminin arkasındaki gizem herkesi şaşırttı. Kayıtları silen tarafın Chrome olmadığı ortaya çıktı. Kullanıcılar, bu işlemi Chrome yapmadığı için eski bilgilerine ulaşamıyor.

Google, Chromium cephesinin de aktif bir rol oynadığı silinme mevzusuna ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama, Google’ın çözüm konusunda henüz karar veremediğini ortaya koyuyor:

“Bu sorunu çözmek ve doğru stratejiyi bulmak için tartışıyoruz. Aşağıdaki çözümlerden birini uygulayacağız:

A) Güncellemeye silinen dosyaları yeni konumlarına taşıyarak devam etmek
B) Silinen dosyaları eski konumlarına taşıyarak güncellemeyi geri almak

Yakında size hangi stratejiyi seçtiğimizi bildireceğiz. Buna ek olarak bu olaydan etkilenen yazılımlar ve eğer varsa etkilenen kullanıcılar, sürümler de dahil olmak üzere, hakkında bilgi toplamak bizim lehimize olacaktır. Bu sayede güncelleme işleminin ne kadar etkili olduğunu görebileceğiz.”

Google, Chrome 79 güncellemesini yüzde 50 oranında durduğunu ifade etti. Google’a göre kullanıcıların bir süre boyunca bu versiyondan uzak durmaları gerekiyor. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.