Huawei hakkında ilginç Uygur Türkü iddiası

0
243
Wordpress Botu

Bir araştırma organizasyonu ve The Washington Post, Huawei’nin büyük tartışma yaratacak bir yüz tanıma sistemini test ettiği dokümanları ortaya çıkardı.

İddialara göre yüz tanıma yazılımı, azınlık konumundaki Uygur Türklerini tespit ediyor ve bölgedeki yetkililere otomatik olarak uyarı gönderebiliyor.

Huawei sponsorlarını kaybetmeye başladı!

Ortaya çıkarılan bir dokümana göre Huawei, 2018 yılında Çin’deki yüz tanıma girişimlerinden bir tanesi olan Megvii ile çalışmaya başladı. Bu çalışmada, bir kalabalık içerisindeki insanların yaşı, cinsiyeti ve etnik kökenini tespit edebilecek yapay zekâ kamera sistemi test edildi. İddiaya göre bu sistem, bir Uygur’u tespit ettiğinde Çin polisine Uygur alarmı gönderiyor.

Bu iddialar sonucunda Barcelona’da forma giyen Fransız futbolcu Antoine Griezmann, sponsorları arasındaki Huawei firmasıyla bağını kopardığını açıkladı.

Antoine Griezmann Instagram hesabından yaptığı açıklama

Huawei şirketinin, yüz tanıma yazılımı kullanarak “Uygur alarmı” denilen sistemin geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair çıkan kuvvetli şüphelerin ardından firmayla ortaklığımı derhal sonlandırdım. Huawei’yi, yalnızca bu suçlamaları reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygı duyulmasına katkı sunması için etkisini kullanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu iddiaların medyada yer etmesi üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı haberler için “tamamen iftira” ifadelerini kullandı. Huawei sözcüsü ise projeyi yalanlamadı ancak kullanım amacının bu olmadığını ve sadece test amaçlı geliştirildiğini söyledi.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.