İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi

0
127
Wordpress Botu

ABD hükümeti ile Çin arasında yaşanan gerginlikler ve ticaret yasaklarıyla zor günler geçiren Çin merkezli teknoloji devi Huawei, öteki taraftan da diğer ülkelerin getirdiği yasaklamalarla uğraşıyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin 5G altyapı programından çıkarılan Çinli şirket, bu kararın gözden geçirilmesini talep etmişti.

Ancak, bu gözden geçirme talebi de işe yaramamış gibi gözüküyor.

İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi

Bu yılın ocak ayında Boris Johnson hükümeti, Huawei’nin ulusal 5G ağlarına katılımına izin vermişti. Ancak Trump yönetiminin müttefik Londra’yı Çinli Huawei ile ilgili güvendik tehditleri konusunda defalarca uyarması üzerine geçtiğimiz temmuz ayında bu karardan vazgeçildi. Huawei bu iddiaları hepsini reddederken İngiltere’den bu kararını gözden geçirmesini talep etmişti.

Huawei’nin gözden geçirme talebinden sonra yayınlanan yeni bir rapora göre İngiltere kararından vazgeçmedi ve önümüzdeki yılın eylül ayından itibaren 5G çalışmalarında Huawei markalı teknolojileri kullanmayacak. Hükümet ayrıca 2027 yılına kadar ülke genelindeki tüm Huawei ekipmanlarının çıkarılmasını planlıyor.

İngiliz Telekom şirketleri Eylül ayından itibaren ulusal 5G ağlarında yeni Huawei ekipmanlarını kullanılmayacağı belirtildi. Yetkili, son tarihin Oliver Dowden tarafından 30 Kasım tarihinde açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Şirketlere yaptırım uygulanacak

Önerilen mevzuata göre Huawei ekipmanlarını kullanmaya devam eden ulusal firmalar, yeni standartlara uymadıkları gerekçesiyle yıllık net kazançlarının %10’una kadarı veya günlük 100 bin sterlinlik para cezasına çarptırılabilir.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.