Instagram kullanıcılarına “Acaba o yorumu yazmasan mı?” diyecek

0
361
Wordpress Botu

Instagram, siber zorbalığı frenleme hedefiyle yeni bir uygulama başlatıyor. Pazartesi günü açıklama yapan şirket, Instagram kullanıcıları bir yorum yaparken eğer o yorum saldırgan tavırlı bir metin ise kullanıcıya bir uyarı gösterilecek. Açıklamayla birlikte paylaşılan örnekte, “Çok çirkin ve salaksın.” yorumunu yapmaya çalışan bir kullanıcıya “Bu yorumu göndermek istediğinize emin misiniz?” mesajıyla birlikte “vazgeç” seçeneği sunulduğunu görüyoruz.

Kısıtlama özelliği de getiriliyor

Instagram konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yeni özelliği test ederken, bazı insanların yaptıkları kötü yorumu göndermeden iptal ettiğini ve daha yumuşak yorumlar paylaştığını fark ettik.” diyor. Kullanıcıları istenmeyen etkileşimlerden korumaya yardımcı olmak için bir de Instagram’a ‘kısıtlama’ özelliği getirileceği duyuruldu.

Instagram, gönderilere yapılan yorumlarda kırıcı ifadeler tespit ettiğinde “bu yorumu göndermek istediğinize emin misiniz?” uyarısı verecek.

Bir kullanıcıyı kısıtlamak, o kullanıcının yorumlarının sadece yorum yaptığı kişiye görünmesini sağlayacak. Birisi tarafından kısıtlanan kullanıcılar, o hesabın aktif olup olmadığını ya da o kişiye gönderdikleri mesajın okunup okunmadığını da göremeyecek. Bu uygulamanın amacı, kişileri engellemeye ya da takipten çıkmaya gerek kalmadan bir tür engel mekanizması yaratmak.

Kaynak: The Hill

TR Kaynak: Dünya Halleri

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.