Intel 2019 yılı gelirleri ile şaşırttı! 2020 zorlu geçecek

0
42
Wordpress Botu

Masaüstü işlemci pazarında kan kaybeden Intel 2019 yılı gelirleri işe şaşırttı. Birçok pazarda AMD Ryzen işlemcilerin gerisine düşen Intel, dördüncü çeyrekte beklenenden daha fazla kazanç etmiş durumda. Ancak 2020 yılı şirket için daha zorlu geçeceğe benziyor. Zira AMD’nin 7 nm+ masaüstü işlemcileri ve 7 nm mobil işlemcileri pazara sunulacak.

Intel 2019 yılı gelirleri ile beklenenden fazla kazanç sağladı

Intel birçok pazar kan kaybı yaşasa da, hala silikon pazarının devi konumunda. 2019 yılının genelinde yüzde 8 artışla 20.2 milyar dolar gelir elde şirkette yüzler gülüyor. Bu yıl, Samsung’un DRAM ve NAND birimlerine olan aşırı talepten zarar gören Intel bir miktar kayıp yaşamış olsa da, veri merkezlerini güçlendirmek isteyen şirketler için tasarlanan sunucu işlemcileri adeta peynir ekmek gibi satıyor. Intel’de mobil ve sunucu işlemcilerinden oldukça iyi kazanç sağlıyor.

Intel’in Müşteri Bilgi İşlem Grubu, 10 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Beklenen 9.75 milyar dolara gelire göre ortalama yüzde 2 daha fazla kazanç elde edilmiş durumda. Bellek ve depolama ürünleri ise 1.2 milyar doların üzerinde gelir getirdi. Özellikle SSD kısmına büyük yatırımlar yapan Intel, karşılığını almış durumda. IoT olarak adlandırılan nesnelerin interneti ürünleri ise 1.16 milyar dolarlık gelir getirdi.

Ancak 2020 yılı, Intel için çok daha zorlu geçeceğe benziyor. AMD’nin 64 çekirdekli Threadripper 3990X işlemcisi, Intel’in sunuculara sattığı işlemci satışlarını etkileyebilir. Ayrıca Intel’in bu yıl çıkaracağı masaüstü işlemcileri 14 nm üretim bandından geçerken, AMD 7 nm+ üretim bandına geçmiş durumda.

Ancak Intel, işlemci pazarından ziyade diğer alanlara odaklanmış durumda. Harici ekran kartı ve makine öğrenimi konularına büyük yatırımlar yapan şirket, yapay zeka çalışmaları için Habana Labs’ı 2 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.