Koronavirüs teknolojiyi tetikledi! Türkiye temassız ödemeyle tanıştı!

0
42
Wordpress Botu

İnsanların alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemiyor. Temassız alışveriş hayatımıza yıllar öncesinde girmiş olmasına karşın kullanım oranı hayli sınırlıydı. Çünkü insanlar temassız kullanım yerine şifrelerini girerek alışveriş yapmayı tercih ediyorlardı.

Fakat koronavirüs salgınının hızla yayılması ve bu yayılımda temasın önemli bir rol oynaması bazı alışkanlıkların değişmesine neden oldu.

İnsanlar artık kredi kartı ile alışveriş yaparken tuşlara basıp şifre girmek yerine temassız işlem özelliğini tercih etmeye başladılar. Bu durumun temel nedeni ise o tuşlara hergün yüzlerce kişinin parmak basıyor olması.

BKM tarafından yayınlanan raporda şu satırlara yer verildi.

“Olağanüstü günler yaşadığımız bu dönemde hızlı, kolay ve hijyenik olan temassız kartlarla yapılan ödeme adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 katına çıktı ve 85,8 milyona ulaştı. 18 Mart itibarıyla temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin 250 liraya yükseltilmesi ile birlikte daha fazla ödemede temassız ödeme teknolojisi kullanılabilir oldu. Mart ayında her 5 mağaza içi ödemeden 1’i temassız yapılırken; 2,5 milyon farklı kart ilk kez temassız ödemelerde kullanıldı. Temassız ödemeler özellikle sosyal izolasyon sürecinin başladığı mart ayının ikinci haftasında zirve yaparken, en fazla temassız ödeme yapılan sektörler market, restoran ve sağlık/kozmetik oldu.”

Görünen o ki koronavirüs salgını bazı teknolojik yeniliklerin hayatımızı kolaylaştırması için bizlere fırsatlar da sunuyor.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.