Kutupların Hızla Yer Değiştirdiğini Gösteren Araştırma

0
120
Wordpress Botu

Jeomanyetik değişim adı verilen bir doğa olayı, yavaş ve kararlı bir döngüyle gezegenimizdeki yaşamı etkilemeyi sürdürüyor. Bu olayda Dünya’nın kutupları yer değiştiriyor. Bu olay tabii ki birden bire olmuyor, 100 bin ila 1 milyon yıl arası bir sürede gerçekleşiyor.

Şu andaki değişim sürecinin ne kadar süreceği konusunda tartışmalar var. Wisconsin Madison Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma, 770 bin yıl önce gerçekleşen kutupların değişimi sürecinin on binlerce yıl sürdüğünü gösteriyor.

Araştırmaya göre şu anda yaşanan kutup değişimi olayı, normalde olması beklenenden daha hızlı şekilde gerçekleşiyor. Bu doğal bir süreç ve durdurmak, engel olmak gibi bir durumumuz söz konusu değil. Yine de olası değişimlere dair bilgi sahibi olmak, olası senaryolara karşı hazırlıklı olmayı sağlayacaktır.

Yeni araştırmada eski çağlardan bu yana katmanlanan yapılar inceleniyor. Genel olarak antik lavlar, okyanus tabanındaki rezervler ve Antarktika’daki buz kütleleri bile manyetik alanın geçmişini ve etkilerini ortaya koyuyor.

Toplanan verilere göre son manyetik dönüşüm tam 22 bin yıl sürmüştü. İlk 18 bin yılda dünya yarı dengesiz hale gelirken son 4 bin yıllık kısım ise gezegenimizi bugün bildiğimiz haline getirdi.

Kaynak: Webtekno

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.