Nvidia önderliğinde otonom araç için çip hamlesi

0
152
Wordpress Botu

Günümüzde otonom araçlardan sıkça bahsediliyor. Birçok firma bu konuda ar-ge çalışmaları yürütse de hanüz 5. seviye otonom araç üreten şirket sayısı ne yazık ki çok az. Nvidia önderliğinde aralarında ARM, Bosch gibi büyük şirketlerinin de bulunduğu bir ekip otonom araç için çip üretmeyi hedefliyor.

Nvidia otonom araçlar için çip üretecek

Günümüzde otomotiv sektöründeki bir firmanın tüm bileşenleri ve tüm teknolojileri tek başına geliştirmesi pek mümkün değil. Bu sebepten dolayı Tesla gibi şirketler gelişmekte olan girişimleri bünyelerine katarak farklı alanlarda çalışmalar yürütüyor. Toyota, General Motors gibi şirketler ise diğer büyük firmalar ile ortak çalışma yapmayı tercih ediyor.

Nvidia yapay zeka alanında birçok firmaya kıyasla tecrübeli bir şirket. Jetson, Tesla benzeri cihazları ile kullanıcılara derin öğrenme ve otonom sistemler ile ilgili ürünler sunan şirket bu kez de otonom araçlar için kolları sıvadı. Güç tüketimi, kullanıcı arabirimi ve güvenlik konusunda çalışmalara başlayan şirket yeni üreteceği çipler ile birlikte otonom araç sektörüne giriş yapacak.


ARM, Bosch, Continental, DENSO, General Motors, NVIDIA, NXP ve Toyota gibi şirketlerle ortak çalışma yapacak olan şirket, ortak bir platform kurulmasında büyük rol oynadı. Autonomous Vehicle Computing Consortium (AVCC) adını verdikleri oluşum ile üretmeyi hedefledikleri cihazları ve geliştirecekleri teknolojileri tek bir çatı altında yönetebilecekler. Bu sayede şirketler daha hızlı ve efektif adımlar atabilecek.

AVCC ilk olarak otonom araçlardaki bilgisayar platformu için bir sistem mimarisi geliştirmek olduğunu açıklayan yetkililer bu konuda çalışmaların en kısa sürede başlayacağını belirtti. ARM şirketi adına konuşan Alex Harrod bu oluşumu farklı alanlarda uzmanlaşan ekiplerin ortak bir hedefte birleşmesi olarak nitelendirdi. P4 otonom sürüş aracı üzerinden geliştirmeler de yapılacağı tahmin edilen AVCC, ilk ürününü ne zaman çıkaracağı hakkında bir bilgi verilmedi.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.