Ortak Çalışılacak Influencerları Belirlerken Dikkat Edilecek Hususlar

0
201
Wordpress Botu

Markanız için doğru ve uygun influencerları tespit etmek oldukça zor bir süreçtir. Aslında, pazarlama uzmanlarının % 67,6’sı markaları için uygun influencerları tespit etmenin, influencer marketing açısından en büyük zorluk olduğunu belirtti. Elbette bu zorluk, markayı doğru bir şekilde temsil edecek, uygun influencerı bulmaktan kaynaklanıyor. Bundan birkaç yıl önce, influencer pazarlama ve influencer reklam süreci o kadar da karmaşık değildi.

Sektörünüzde pek çok takipçisi olan insanları aradınız ve sonra onlara ulaştınız ve her şey yolunda gitti. Ve bugün hala bunu yapabilmenize rağmen, influencer pazarlama süreci biraz daha gelişti. Sizler, pazarlama uzmanları olarak, sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları ve influencer marketing kampanyalarında büyük başarı elde etmek için bundan çok daha fazlası olduğunu fark ettiniz.

Partneriniz olan influencerı, başarılı bir influencer pazarlama kampanyası ve marka tanıtımı yapmak için en önemli faktör olduğundan titizlikle seçmelisiniz. Ancak ne aramanız gerektiğini bilmiyorsanız bu durum biraz zorlayıcı olabilir. Bu yüzden bu yazıda,  influencerları tanımlarken ve tespit ederken göz önünde bulundurmanız gereken her faktöre bakıyoruz.

Takipçiler

Pazarlamacıların, influencerları belirlerken ilk ve en bariz ölçütleri takipçileridir. Bu muhtemelen pazarlamacıların yaptığı ilk sıralamadır. Ancak bunu yapmadan önce, daha küçük ama daha yoğun bir kitleye sahip olduğu bilinen mikro-influencerlar ile ortak olup olmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Influencerların normal olarak, takipçilerinin sayısına bağlı olarak fiyatlarını belirledikleri için ne kadar çok takipçileri olursa, influencer pazarlama maliyetinin de o kadar yüksek olacağını unutmayın. Öyleyse, öncelikle karar vermeniz gerekiyor, daha küçük ama daha yoğun bir kitleye sahip olan mikro influencerlar ile ortak olmak mı istiyorsunuz yoksa bir endüstri lideri ile ortak olmak mı istiyorsunuz? Buna karar vermek, tam olarak ne aradığınızı bilmenizi sağlayacaktır.

Niş

Açıkçası, markanızla ortak olarak çalışacak influencerları tanımlarken dikkat etmeniz gereken önemli bir faktör ise içinde bulundukları niştir. Köpek malzemeleri satıyorsanız, kedi fotoğraflarını paylaşan influencerlar ile ortak olmak istemezsiniz, değil mi? Influencer sizinle aynı sektörde olmalıdır. Bu nişle gerçekten ilgilenen ve dolayısıyla hedef kitlenizdeki insanlar aynı zamanda ortak olacağınız influencerın takipçileri olacaktır.

Başka bir deyişle, sizinle aynı alanda bulunan influencerlar ile ortaklık kurmalısınız. Influencer, o sektöre tutkulu olan ve bu bireyleri bir yerde bir araya getirme ve nihayetinde kendilerini bir kurum olarak sunma işini yapan bir kişidir yani bu alandaki güvenilir bir liderdir.

İyi haber şu ki, influencerın markanızı tanıtmasını sağlayarak ve hedef kitleniz olan insanlardan oluşan takipçilerine markanızı önererek, marka bilinirliğinizi arttıracağından emin olabilirsiniz.

Sektörünüzde faaliyet göstermeyen bir influencer ile ortak olursanız, kendi nişinizle ilgilenmeyen insanlara ulaşmış olursunuz, bu da onların size fayda sağlamayacakları anlamına gelir.

Takipçilerin Kalitesi

Ne yazık ki, çok fazla marka on binlerce takipçi sayısının niteliği yerine takipçi sayısının niceliğine önem veriyor, bu çok büyük bir hata. Influencerın takipçilerinin kalitesine bakmak biraz zor olabilir fakat doğru taktiklerle imkansız değildir.

Öncelikle, bir influencerın kaç tane sahte takipçisi olduğunu tespit ederek işe başlamalısınız. Çünkü olabilecek en kötü şey, markanızın tanıtımını yapmak için bir influencera para ödemeniz ve yalnızca tüm takipçilerinin satın alınan botlar olduğunu öğrenmektir. Sonuç olarak, sahte takipçili influencerlar, markanız için herhangi bir sonuç üretmezler. Bunu yapmanın en basit yolu, hesabın sahip olduğu sahte takipçilerin yüzdesini tahmin eden bir denetim aracı kullanmaktır. Tüm hesapların az ya da çok sahte takipçisi olduğunu unutmayın bununla birlikte, takipçilerin büyük bir kısmı sahte ise o zaman o hesaba karşı biraz şüpheli yaklaşmanız gerekir. Manuel bir yol olarak, influencerın profiline gidip takipçilerinin bir listesini alabilir ve takipçilerinin listesine ulaşmak için takipçilerinin sayılarına bakabilirsiniz. Daha sonra takipçilerinin takip ettiği kişilere bakarak, takipçilerinin çoğunun sahte olup olmadığını görebilirsiniz. Şimdi listeyi kaydırın ve garip kullanıcı adlarına ve profil fotoğraflarına sahip hesapları arayın. Profillerine gidin ve sahip oldukları takipçilerle karşılaştırıldığında orantısız sayıda hesabı takip edip etmediklerini görün. Ayrıca, gönderilerine bir göz atın.

Etkileşim Oranı

Dikkat etmeniz gereken başka bir faktör, ortaklık kurmayı planladığınız influencerın etkileşim oranıdır. Bunu yapmak, takipçilerin influencer ile ne kadar meşgul olduklarını ve influencera ne kadar önem verdiklerini ve etkilendiklerini görmenizi sağlar. Etkileşim oranının hesaplanması aslında sadece takipçilerin sayısının beğeniler ve yorumların toplamına bölünmesiyle hesaplanır.

Bunu yapmak, bir influencerın takipçileri ile ne kadar etkileşim içinde oldukları hakkında bir fikir edinmenizi sağlar. Üstelik, influencerın takipçilerinin muazzam yüksek sayıda olmasına rağmen düşük etkileşim oranına sahip olduğunu fark ederseniz, bu durum, takipçileri satın aldıklarının bir göstergesi olabilir.

Ayrıca influencerın gönderilerindeki takipçi yorumlarını mutlaka inceleyin. Takipçilerin, influencerdan derinden etkilendiğini mi gösteriyorlar yoksa yazıya bakmadan bile yorum yaptıklarını mı gösteriyorlar? Yorumlar, gerçekten ilgili bir kitleyi yansıtıyor mu? Örneğin, “güzel!” diyen bir yorum ile “Müthiş, ben de oraya gittim ve orayı çok beğendim. Haftasonun nasıl geçti, yeni bir araba aldığını biliyorum. Eğlendin mi?” diyen yorum arasında çok büyük bir fark var. İkincisi, gerçekten de pek fazla ilgi göstermeyen ilk yoruma kıyasla tamamen farklı bir katılım düzeyi gösteriyor. Bildiğim kadarıyla, ilk yorum bir spam bot tarafından yapılmış olabilir.

İçerik

Markanızın, influencer ile rezonansa girmesi çok önemlidir. Bu yüzden paylaştığı içerik türü oldukça alakalı olmalıdır. Sadece yüksek kalite içerikleri paylaşmaları değil aynı zamanda sizin ve influencerın benzer bir içerik türü paylaşması önemlidir. Böylece insanlar influencerın profilinden markanıza geçtiğinde bağlantı kesilmelerini önler. Üstelik kampanyanın daha otantik, daha güvenilir olmasını ve nihayetinde daha iyi sonuçlar elde etmesine olanak sağlar. Başarılı bir influencer kampanyası yürütmek için, influencerın içeriği oluşturması gerekir. Kampanya için iyi içerik oluşturabildiğini bildiğiniz bir influencer ile ortaklık yapmalısınız. Düşük kaliteli ve sıkıcı içerik oluşturan birisiyle ortak olmak istemezsiniz.

Kaynak: influencermarketingturkiye.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.