Qualcomm yeni nesil 5G işlemciler için duyuru yaptı

0
34
Wordpress Botu

Qualcomm 5G işlemciler için çalışmalarına devam ediyor. Şimdi de firmadan yeni nesil işlemciler için duyuru yapıldı. Duyuruya göre ileride kullanıma girecek olan işlemciler şu anda kullanılanlara göre çok daha yüksek hızlara ulaşabilecek.

Qualcomm‘un ürettiği bazı işlemciler halihazırda 5G destekli telefonlarda kullanılmış durumda. Firma 5G altyapı çalışmaları devam ederken, akıllı telefonların yeni teknolojiyi kullanabilmesi için çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

5G işlemciler daha yüksek hızı destekleyecek

Son aylarda teknoloji gündeminde sıkça 5G‘den söz ediliyor. Ancak, hala dünyanın birçok ülkesinde 5G kullanıma alınmış değil. Yüksek bağlantı hızı ve düşük tepkimeleri kullanıcılara getirecek olan sistem, bazı mobil cihazlarda kullanılmaya başlandı. Mobil cihaz işlemcisi üretiminde öncü olan Qualcomm da yeni nesil işlemciler için bazı detayları paylaştı.

Qualcomm, X60 ile donatılmış olan işlemcilerin 2021 yılından itibaren kullanıma alınacağını bildirdi. Ayrıca bu işlemci 5 nm fabrikasyon süreciyle de dikkat çekiyor. Şu anda kullanımda olan X55 modemli işlemciler, 7 nm fabrikasyon süreciyle üretilerek akıllı telefonlara kazandırıldı.

X60 sayesinde elde edilen bağlantı hızları ise çok yüksek seviyede. X60 modeme sahip bir Qualcomm işlemcisi 7.5 Gbps ile indirme ve 3 Gbps ile yükleme işlemi yapabilecek. Önceki model X55 modemli işlemciler ise 7 Gbps ile indirme yapabiliyordu. Yüklemede ise iki modemin değeri aynı olarak 3 Gbps olarak kaldı.

Bununla birlikte X60‘ın çalışabilir olduğu alan da büyüyecek. X60 modemine sahip olacak gelecek olan ilk işlemcinin Snapdragon 875 olması bekleniyor. Bu işlemci markaların amiral gemisi modellerine güç verecek.

Qualcomm 5G çalışmalarını sürekli kılarak piyasada hakimiyet kurmayı amaçlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.