Rekor Seviyede Elektrik Veren Yılan Balığı Türü Keşfedildi

0
98
Wordpress Botu

Güney Amerika’da yılan balıkları üzerinde yapılan bir araştırma, yılan balıkları ile ilgili bilinenleri kökünden değiştirmiş oldu. Araştırmacılar, yılan balıklarının aile ağacını tespit etmek için Brezilya, Surinam, Guyana ve Fransız Guyanası’nda yakalanan 107 yılan balığı üzerinde çalışma yaptı. 

107 yılan balığı üzerinde yapılan çalışmada yılan balıklarının DNA’ları analiz edildi, vücut ve kemik yapıları incelendi. Aynı zamanda yakalanan 107 yılan balığının, yaşadıkları yerlerinin haritası çıkarıldı.  Yapılan analiz ve çalışmaların ardından farklı coğrafi bölgelerde yaşayan üç ayrı yılan balığı türü ortaya çıkarıldı. Nature Communications’ta yayınlanan rapora göre, Electrophorus electricus, Guyana ve Surinam’ın en kuzeyinde, E. Varil çoğunlukla Brezilya’nın kuzeyinde ve Amazon havzası boyunca, E. voltai ise Brezilya’nın güneyinde yaşıyor.

Bu üç tür birbirine benzemesine rağmen aralarında farklılıklar araştırmalar ile ortaya çıkarıldı. Üç türe de bakıldığında aynı kahverengi kırışık bir ten olduğu ortaya çıktı. Ancak kafatası şekli ve vücut yapısında yapılan araştırmalar küçük farklılıkları ortaya çıkardı.  

Yeni tespit edilen türlerden Electrophorus voltai, 860 volt elektrik akımı ile bugün kadar yılan balıklarının verebildiği en yüksek akımı veriyor. Bundan önce yılan balıklarını verebildikleri en yüksek akım 650 volt olarak ölçülmüştü.

Electrophorus varil ismi verilen türün, milyonlarca yıl önceki yılan balıklarından evrildiği düşünülüyor. Araştırmacılar, yılan balıklarının 3 milyon yıl önce bir Amazon taşkınında, başka yerlere dağıldığını saptadılar. 

Kaynak: Webtekno

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.