Samsung Apple rekabetinde bir ilk! Apple kan kaybetmeye devam ediyor

0
187
Wordpress Botu

Akıllı telefon sektöründeki en çekişmeli rekabetlerden birisi de Apple ve Samsung arasında yaşanıyor. Bu iki şirketin birbirleri için sık sık telif davaları açtıklarını zaten biliyoruz. Lakin bunun yanı sıra ticareti de es geçmiyorlar. Hali hazırda OLED ekrana sahip iPhone modellerinin paneli Samsung tarafından üretiliyor.

Teknoloji sektörünün iki dev ismi sadece akıllı telefon satışlarında değil. Pek çok kategoride rekabet halinde. Nitekim bu kategorilerden birisi de yonga seti. Bilindiği üzere Apple kendi yonga seti olan A serisini üretirken, Samsung ise Exynos serisi ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Samsung Apple rekabetinde bir ilk! Apple kan kaybetmeye devam ediyor

Apple A serisi yonga setlerini yalnızca kendi mobil ürünlerinde kullanıyor. Samsung ise farklı firmalara da yonga seti pazarlıyor. Lakin yine de Exynos yongalarını ağırlıklı olarak Samsung modellerinde görüyoruz.

Counterpoint araştırma şirketi tarafından açıklanan verilere göre 2019’da bir ilk gerçekleşti. İlk defa Samsung yonga seti tarafındaki Pazar payını arttırarak Apple’ı geride bırakmayı başardı. Şimdiye kadar Qualcomm ve MediaTek’in ardından 3. sırada bulunan Apple ise bir basamak gerileyerek 4. sırada kendisine yer buldu.

Qualcomm’un yüzde 33.4 ile liderlik yaptığı pazarda, MediaTek yüzde 24.6 pay ile ikinci sırada yer alıyor. Pazar payını yüzde 14.1’e yükselten Samsung ilk 3’e girerken payı yüzde 13.1’de kalan Apple ise 4. sıraya gerilemiş durumda. Listenin son sırasında ise Kirin yongalarının üreticisi Huawei bulunuyor.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.