Tesla Model Y, buzlu yollara meydan okuyor!

0
21
Wordpress Botu

Tesla‘nın yeni Model Y elektrikli otomobili, şirketin dördüncü aracı ve beşinci modeli. Yeni model, bu ay yollara düştü ve ısı pompası özelliği, otomobil üreticisi şirketin CEO’su Elon Musk‘ı bile etkiledi. Eğer bir arabada herhangi bir sürücü desteği veya aktif güvenlik özelliği varsa, muhtemelen radar ve diğer sensörleri kar veya buz kaplaması durumunda çevrimdışı moduna geçer. Bu sadece Tesla’ya özgü bir sorun değil. Ancak dev otomobil üreticisi en yeni aracına otopilotun en soğuk koşullarda çalışmasını sağlamak için bir sistem kurdu.

Tesla Model Y

Tesla Model 3, yoğun kar yağışı sırasında sürüldüğünde otopilotu çalışmaz hale geliyor. Bunun nedeni, esasen, ön radar sensöründe kar birikmesi. Ancak, yeni Model Y ısı pompası, senaryoyu tekrar yazıyor. Yeni radar ısıtılırak tüm kar birikintilerini eritmek için çalışmaya başlıyor.

Karları eriten sistem

Çarşamba günü, bir Twitter kullanıcısı, Tesla Model Y için elektrikli SUV modelin bir radar ısıtıcısıyla geldiğini gösteren bir şema yayınladı. Radar ünitesine ısı gönderildiğinde, Model Y’nin geri kalanı kar veya buzla kaplanmış olsa bile otopilotun çalışmasına yardımcı oluyor. Daha önce Model Y’de keşfedilen ikinci çekici özellik, ısı pompası kullanılan araçta yardımcı akünün soğuk havalarda araca güç vermesine odaklanması.

Corona virüse rağmen teslimatlar başladı

Tesla Model Y

Elektrikli SUV, bu ayın başlarında müşterilerine gönderilmeye başladı ve Tesla, yine de Corona virüsü salgını içinde teslimatlara devam etmeyi planlıyor. Otomobil üreticisinin CEO’su Elon Musk aynı zamanda New York’taki, Gigafactory tesislerinin çok yakında solunum cihazı üretmeye başlayacağını söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.