Tesla motorunun içinde neler var? İşte cevabı

0
175
Wordpress Botu

Tesla günümüzde sadece elektrikli otomobilleri yaygınlaştırmakla kalmadı. Sunduğu özellikler ile Audi ve BMW gibi yılların otomobil üreticilerine meydan okuyan markanın araçlarının özellikleri herkes tarafından bilinir hale geldi.

Tesla otomobiller için binlerce video yayınlanırken, “What’s Inside?” isimli YouTube kanalından oldukça özel bir video geldi. Aracın motorunu söküp içerisindeki parçaları yani yapısını gözler önüne sererek bir ilke imza attı.

Tesla motoru içinde hangi parçalar var?

Tahmin edebileceğiniz gibi markanın araçlarında kullanılan elektrikli motor, standart yani içten yanmalı araçların motorları ile kıyasladığımızda oldukça küçük. Elektrikli araç motorlarının daha küçük olmasının başlıca nedeni, içten yanmalı motorlara kıyasla çok daha az mekanik parçanın yer alıyor olması.

İçten yanmalı benzinli / dizel motorlar aşınma ve yıpranmalarına karşı çok daha savunmasızken, elektrik motoru bu konuda çok daha avantajlı. Daha da heyecanlandırıcı olan detay, bu motorun 2012 Model S’e ait olması.

Tesla aradan geçen yedi yıl boyunca bu motoru geliştirmeye devam etti. Yani, şirketin şu anda satışa sunduğu araçlarda çok daha gelişmiş bir motor yer alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.