Trump’ın istediği oldu! TikTok ve Oracle anlaştı!

0
68
Wordpress Botu

ABD’nin çılgın başkanı Donald Trump, daha öncesinde pek çok kez TikTok‘u yasaklayacağını ima eden açıklamalarda bulunmuştu. Popüler uygulamayı ülkesinin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak gören Trump, platformun Çin’den tamamen arınmış bir şekilde ülkesinde faaliyet göstermesini istiyor. Bu sebepten dolayı uygulamanın ABD operasyonlarının satılmasını isteyen Başkan Trump, amacına ulaşmış gibi gözüküyor.

Trump’ın istediği oldu! TikTok ve Oracle anlaştı!

TikTok‘un bugün ABD’de yasaklanması bekleniyordu. Ancak yaşanan son gelişmeler ve atılan adımların ardından ABD Ticaret Bakanlığı’ndan da konu ile ilgili açıklama geldi. Bilindiği üzere yasak kararından çekinen yapımcı şirket ByteDance uzun süredir Microsoft ile görüşüyordu. Ancak görüşmelerden sonuç alamayan  ByteDance, Microsoft’un en büyük rakibi Oracle ile anlaşma sağladı. Bu anlaşma sonrasında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yasak kararı bir hafta daha ertelendi. Gelen bilgilere göre imzaların atılması sonrasında yasak tamamen rafa kalkacak.

Anlaşma tam anlamı ile sağlanırsa Oracle ve Walmart ortaklığı TikTok hisselerinin yüzde 20’lik kısmını elinde bulduracak. ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu anlaşma sayesinde 25 bin kişiye istihdam fırsatı doğacak. Ayrıca bu süreç ABD ekonomisine 5 milyon dolarlık bir katkıda bulunmuş olacak. Görünüşe bakılırsa Trump isteklerini yine bir şekilde yerine getiriyor. Ülkedeki 100 milyondan fazla TikTok kullanıcısı da hikayenin mutlu sonla tamamlanması için artık gün sayıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.