Volkswagen Türkiye fabrikası için Bulgaristan hamlesi!

0
267
Wordpress Botu

Manisa’da kurulması planlanan Volkswagen fabrikası için yoğun bir çalışma temposu yürüten ve Türkiye’de şirket kuran Alman otomobil devi Volkswagen’in fabrika kararını askıya aldığını dün sizlere duyurmuştuk.

Fabrika kararının askıya alınmasına Barış Pınarı Harekatı gerekçe gösteriliyor. Zira, VW teftiş kurulu üyelerinden Stephan Weil, “Suriye’nin kuzeyinden gelen görüntüler korkunç. Volkswagen’ın bu koşullar altında Türkiye’de milyarlık yatırım yapacağını tahayyül edemiyorum” şeklinde bir açıklama yaptı.

Volkswagen fabrikası için Bulgaristan hamlesi geldi

Alman basınında askıya alınma haberlerin ortaya çıkmasından hemen sonra Bulgaristan’dan bir hamle geldi. Volkswagen’ın yeni fabrikası için Türkiye’nin en büyük rakibi olan Bulgaristan, devlet teşvikini iki katına çıkarabileceğini açıkladı.

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, otomobil devinin fabrikayı Türkiye yerine Bulgaristan’da kurması halinde, 135 milyon euro yerine 260 milyon euro teşvik verebileceklerini belirtti.

Bu teklifin Volkswagen yetkililerine iletildiği henüz cevap gelmediği belirtildi. Kısacası gözler Alman otomobil devinin yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda.

Passat ve SuperB gibi D segmentindeki otomobillerin üretileceği bu fabrikanın Türkiye’de kurulmasının ilk aşamada daha düşük maliyet ve daha fazla ciro imkanı sağlayacağı Alman basınında acıkça belirtilen detaylar arasında.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.