WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi

0
73
Wordpress Botu

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir kez daha güvenlik skandalıyla çalkalanıyor. Facebook tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir şekilde büyüyen ve 1 milyarın üzerinde kullanıcıya ulaşan uygulama, her daim güvenli olduğunu iddia etse de işin aslı pek de öyle değil.

WhatsApp kullanıcılarının da bildiği üzere uygulamaya girdiğimizde verilerimizin daima güvende olduğuna dair bazı iletilerle karşılaşıyoruz. Bu iletilerde mesajlarımızın uçtan uca şifrelemeye tabi tutulduğu ve isteğimiz dışında kimsenin bu yazışmalara ulaşamayacağı belirtiliyor. Peki gerçekten böyle mi?

WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi

PerimeterX isimli bir siber güvenlik şirketi, kısa süre öncesine kadar WhatsApp’ın masaüstü sürümünde hayli kritik bir açığın olduğunu açıkladı. Söz konusu bu açık yüzünden WhatsApp Web ya da WhatsApp’ın masaüstü versiyonunu kullananların verileri saldırılara açık hale geliyormuş.

PerimeterX’in açıklamasına göre Facebook bu açığı kısa süre önce kapatmış. Lakin Facebook bu açık hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Yani böyle bir açık vardı ve şu kadar kişi bu açıktan zarar gördü, verileri çalındı, sorumlusu biziz tarzında bir açıklama gelmedi. Muhtemelen de gelmeyecek.

Hatırlanacağı üzere Facebook geçtiğimiz yıl da pek çok güvenlik skandalına malzeme olmuştu. Dolayısıyla WhatsApp’ta da böyle bir açığın ortaya çıkması bizleri şaşırtmadı.

PerimeterX, açık giderilmiş olsa da kullanıcıları dikkatli olmaya davet ediyor. Çünkü hali hazırda farkına varılamayan başka açıklar da olabilir.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.