Windows 10 kullanıcı sayısı açıklandı

0
20
Wordpress Botu

Windows 10 sürümünün çıkışı ile birlikte büyük bir başarı yakalayan Microsoft, bu başarıyı devam ettiriyor. Birçok işletim sisteminin kendine göre avantajları mevcut. Windows 10 ise güncel bilgisayarlarda oldukça hızlı çalışmasına karşın, eski donanımlı bilgisayarda bazı sorunlara yol açabiliyor. Yine de tüm olumsuzluklara rağmen, Windows 10 kullanımı gittikçe artıyor. Son gelen raporlara göre, Windows 10 kullanıcı sayısı açıklanmış durumda.

Windows 10 kullanmayı planlıyorsanız, SSD disk ile birlikte öneriyoruz. Aksi takdirde yüzde 100 disk kullanımı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Windows 10 kullanıcı sayısı 1 milyara ulaştı

6 ay önce 900 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Windows 10, şimdilerde 1 milyar kullanıcı barajını aşmış durumda. İşletim sisteminin kullanıcı sayısı düzenli olarak her 6 ayda bir 100 milyon artıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında pazarın yarısından fazlasına sahip olan Windows 10, düzenli olarak büyümesine devam ediyor.

Aslında bu durum, Microsoft’un planladığından çok daha geç oldu. Şirket, Windows 10 çıktıktan sonra 2 ile 3 yıl arasında 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı bekliyordu. Ancak, Windows 10 mobile kısmının yürümemesi bu hedefi geciktirdi. 4 yıl ve 8 ay önce piyasaya sürülen Windows 10, geçtiğimiz ekim ayında ailesine Windows 10X sürümünü ekledi.

Surface Duo ve Surface Neo modelleri

Çift ekranlı cihazlar için geliştirilen Windows 10X, ilk olarak Surface Neo ve Surface Duo modelleri ile birlikte kullanıma sunulacak. Çift ekrana sahip olan bu cihazlar, Microsoft tarafından üretildi. Tabi çift ekranlı cihazlar sadece Microsoft tarafından üretilmeyecek. Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi ortaklarından da söz alan Microsoft, daha fazla çift ekranlı cihazların geleceğini duyurmuştu.

Özellikle Windows 7 desteğinin sonlandırılmasıyla, şirketler de yavaş yavaş Windows 10 kullanmaya başladı. Hala Windows XP ve 7 sisteminlerinin bazı şirketlerde kullanıldığını düşünürsek, bu geçişler ile birlikte kullanıcı sayısı da bir hayli artacaktır. Şuan ki haliyle, Dünya üzerindeki her yedi kişiden birisi Windows 10 kullanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yeni güncelleme sistemine de geçen Windows 10, her 6 ayda bir büyük güncelleme vermeye devam edecek. Böylece, Windows 10 düzenli olarak geliştirilirken, kullanıcılar da sık sık yeni özellikler ile karşılaşacak.

Dünya üzerinde kullanılan tüm işletim sistemlerine bakarsak, bu alanda 2.5 milyar kullanıcı ile lider Android sistemi.

Sizce Windows 10 bu sayıyı geçebilir mi?

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.