Xiaomi popüler modeli yüz tanıma açığıyla kafa karıştırdı!

0
32
Wordpress Botu

Günümüzde pek çok modelde yüz tanıma özelliği bulunuyor. Fakat yüz tanıma özelliğinin ne derece güvenli olduğu pek çok kişinin zihninde çeşitli soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Apple ve Huawei bazı modellerinde 3 boyutlu algılama sensorleri kullanarak yüz tanıma teknolojisini daha güvenli hale getirmeye çalışmıştı. Diğer markalar ise ağırlıklı olarak yazılım tabanlı yüz tanıma teknolojisini tercih etmişti.

Yazılım tabanlı yüz tanıma teknolojisinde bazı sıkıntılar olduğu zaten biliniyor. Hatta sosyal medyadaki bazı videolarda sadece vesikalık fotoğrafla açılan yüz tanıma kilitleri olduğu görünmüştü.

Xiaomi popüler modeli yüz tanıma açığıyla kafa karıştırdı!

Fakat Xiaomi’nin popüler modeli Redmi Note 8 Pro‘da karşımıza çıkan açık bambaşka. YouTube’ta yayınlanan bir videoda Redmi Note 8 Pro iki arkadaşın yüzüyle de açılabiliyor.

İşin garip yanı ise iki arkadaşın birbirlerine pek benzememesi. Öte yandan olaya 3. bir kişi dahil olduğunda yüz tanıma olması gerektiği gibi telefonu açmıyor. Fakat bu iki arkadaşı bir şekilde ayırt edemeyerek kilidi açıyor.

Bu da baz modellerde yüz tanıma yerine parmak izi okuyucusu kullanmanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmış durumda.

Eğer sizin kullandığınız telefonda da yazılım tabanlı bir yüz tanıma sistemi varsa bunun yerine parmak izi okuyucusunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Videoda da görüldüğü üzere telefonunuzun kilidini kimin açabileceğini kestirmeniz biraz güç.

Kaynak: Teknolojioku

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.