Elon Musk, hem takdir edildi hem eleştirildi!

0
15
Wordpress Botu

Solunum cihazları, Covid-19 gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde anahtar rolü oynuyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk‘ın Pazartesi günü attığı bir tweet’inde 1.255 adet solunum cihazı tedarik ettiğini bildirdi. Musk, yeni solunum cihazlarını, Corona virüsü salgını nedeniyle ABD’deki hastanelerin ve tıbbi tesislerin yaşadığı eksiklikten dolayı Los Angeles’a gönderdiğini açıkladı.

Elon Musk yaklaşık 1000 adet solunum cihazını ABD’ye getirtti.

California Valisi Gavin Newsom’un dün düzenlediği basın toplantısında Musk’ın, Covid-19 hastalarını tedavi edilmesi amacıyla California hastanelerine yaklaşık 1000 solunum cihazı (ventilatör) desteği sağladığını söyledi. Pazartesi akşamı California’da 2,203 doğrulanmış Corona virüsü vakası ile 43 ölüm açıklandı. Newsom, Musk’ın hareketini takdir ederek bunun kahramanca bir çaba olduğunu söyledi.

Elon Musk takdirleri topladıktan sonra eleştirilmeye başladı

Bir CNBC çalışanı gelişmeyi Twitter’da paylaştı

Ancak Elon Musk’ın bu hareketine gelen tepkiler gecikmedi. Takipçiler Musk’ın Çin’den solunum cihazı getirtmesinin yasallığını sorguladı. Musk ise cevabında “aşırı arz”a değindi. Ve bu yüzden Çin’den 1255 solunum cihazı aldığını söyledi. Ayrıca “Ücretsiz solunum cihazı talebiniz varsa bizi bilgilendirin!” diyerek tweet’ini sonlandırdı.

Solunum cihazları için durum hâlâ kritik

Musk ayrıca, Tesla China ekibi, Çin Gümrük İdaresi ve LAX gümrüklerine hızlı davranışları için teşekkür etti. Musk bundan kısa zaman önce Twitter’da, tıbbi cihaz sıkıntısı durumunda Tesla fabrikasında solunum cihazı üretme olasılığını tartışmıştı. Perşembe günü Musk, solunum cihazları üzerinde çalıştığını belirtmişti. Uzmanlar, Amerika’nın vaka sayısı artmaya devam ettikçe tıbbi cihaz konusunda da kritik bir aşamaya girildiği konusunda uyardılar.

Kaynak: Shiftdelete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.